Milyen ember volt II. Vlad?
A havasalföldi fejedelmekről nagyságrendekkel kevesebbet tudunk, mint magyar kortársaikról. Jellemző a források hiányára, hogy a román történetkutatás olykor még azt sem tudta meghatározni, hogy egy-egy uralkodó pontosan mettől meddig uralkodott: ezt nem ügyetlenségből, hanem a források kis száma miatt. Éppen
ezért kell kicsit óvatosan kezelni a „kegyetlenkedéseket”,
mert sokszor érdekességük miatt az ezekről tudósító kútfők nagyobb eséllyel maradtak meg az utókor számára, így a róluk kialakított kép torzulhat.
Amit azonban II. Vladról tudunk, aszerint nem bánt kesztyűs kézzel ellenfeleivel. Erőszakos halála is ennek lehet következménye.
Milyen viszonyt ápolt Hunyadival és a törökkel?
Azt, hogy egy állam és annak vezetője milyen viszonyban van szomszédaival, leginkább
a geopolitikai helyzet határozza meg.
Havasalföld a nálánál jóval nagyobb erővel bíró Oszmán Birodalom és Magyarország között fekszik, így nem tehette meg Vlad, hogy bármelyikkel is végleg szakítson. Akinek a serege éppen fenyegette, ahhoz csatlakozott.
Remek példa erre a várnai hadjárat. I. Ulászló király és Hunyadi 1444 szeptemberének végén indultak a török elleni hadjáratra. Október elején Vlad több ezres seregével csatlakozott a sereghez, s részt vettek a november 10-én zajlott tragikus végű csatában, ahol a havasalföldiek is súlyos veszteségeket szenvedtek.
Menekülés közben azonban Vlad foglyul ejtette Hunyadit,
s csak hetekkel később volt hajlandó szabadon engedni, amikor a magyar politikai elit háborúval fenyegette meg. Ráadásul mindezeket úgy tette meg, hogy egész idő alatt mindkét fiúgyermeke Murád szultán túsza volt.
Nos, most szövetséges volt vagy ellenség?
Mennyire rímelnek a történelemre II. Vlad trükközései a filmsorozatban?
Az előzőekből látszik, hogy nem lehet fekete-fehér választ adni az ügyben: Havasalföld a korszakban – de a későbbiekben is – folyamatosan lavírozott, ezt mi utólag huncut, „kétkulacsos” politikának tekintjük.
Talán nem lesz szentségtörés, ha idehozom az Erdélyi Fejedelemség példáját.
A fejedelmek is lavíroztak Isztambul és Bécs között, gondoljunk Bocskai nyugati harcaira, vagy éppen Bethlen vár-átadására a szultánnak.
A pillanatnyi erőviszonyok alapján döntöttek, a megmaradásért. Ezt utólag hősies, a magyarságért való küzdelemnek tekintjük. Varsóból vagy Bécsből ugyanakkor a korban tűnhetett „kétkulacsos” politikának. Talán ez a szempont is segít megérteni, hogy a román nemzettudatban ezek a fejedelmek miért számítanak a román túlélés és államiság letéteményeseinek.
Tényleg a szultánnál nevelkedett II. Vlad fia, III. Vlad, akit Drakulaként és Vlad Tepesként, azaz Karóbahúzó Vladként is ismerünk?
III. Vlad, azaz Drakula 1431-ben született, amikor az apja jó viszonyt ápolt Zsigmond királlyal. Őt magát is felvette az uralkodó a lovagrendbe. 1442-ben apjával és testvérével együtt oszmán fogságba kerültek, ahonnan apukat a szultán elengedte, de a két fiú túsz maradt, „biztosítva” az apa hűségét.
Tudomásunk szerint a kisázsiai Eğrigöz várában tartották őket: a kevés adat szerint, amit erről ismerünk, nem túl barátságos körülmények között. Alighanem
ez az időszak – gondoljunk bele, hogy Drakula ekkor tízegynéhány éves kiskamasz – is közrejátszott későbbi torz személyiségjegyeinek kialakulásában.
Azokat a híreket, hogy rendre megkínozták, talán túlzásnak tekinthetjük, de hogy biztosan nem voltak könnyű évek ezek, abban biztosak lehetünk, már csak az életkorukból és a szülőktől való elszakítottság miatt sem. Ugyanakkor 1448. évi elűzésekor épp török földre menekült, tehát védelmet várt és kapott.